فایل کامل(دانلود مقاله حسن دهلوى 5ص )

شما بازدید کنند محترم میتوانید با هزینه ی اندکی فایل (حسن دهلوى 5ص) را تهیه فرمایید. نوع فایل : word (..doc) - شامل 5 صفحه قسمتی از متن : ‏حسن دهلوى ‏ (سعدى هندوستان)، امير نجم‌الدّين حسن‌بن علاء سجزى از شاعران بزرگ پارسى‌گوى هندوستان در قرن هفتم و هدانلود مقاله حسن دهلوى 5ص ,حسن دهلوى 5ص,دانلود دانلود مقاله حسن دهلوى 5ص ,حسن,دهلوى,5ص|1961520|tbd35007533|تی بی
به وب سایت دانلود و دریافت فایل های درسی آموزشی خوش آمدید اکنون مشخصات فایل دانلود مقاله حسن دهلوى 5ص را مشاهده می نماییدشما بازدید کنند محترم میتوانید با هزینه ی اندکی فایل (حسن دهلوى 5ص) را تهیه فرمایید.

نوع فایل : word (..doc) - شامل 5 صفحه

قسمتی از متن :

‏حسن دهلوى

‏ (سعدى هندوستان)، امير نجم‌الدّين حسن‌بن علاء سجزى از شاعران بزرگ پارسى‌گوى هندوستان در قرن هفتم و هشتم هجرى و در علوّ مقام هم‌طراز از امير خسرو دهلوى و دست معاصر و معاشر و مصاحب او است. غالباً از او به‌جاى سجزى ”سنجري“ ياد کرده‌اند که با خواجه معين‌الدّين حسن معروف به سنجرى اشتباه شده است. به هر حال اگر نسبت ”سجزي“ براى امير حسن صحيح باشد بايد چنين پنداشت که نياکان وى از جمله مهاجران ايرانى سيستان بوده‌اند. برخى نيز نسبت ”سنجري“ را مخفف ”سنجاري“ يعنى اهل سنجار شمرده‌اند.

‏ تخلص او در شعر ”حسن“ است. مولدش را تذکره‌نويسان دهلى ولى او خود در قصيده‌‌اى به ديوان (= بداو‏ٔ‏ان‏) و منشاء خود را دهلى معرفى کرده است. ولادتش در ميانه قرن هفتم (حدود ‏۶۴۹-۶۵۰) ‏هجرى اتفاق افتاده است. وى انتساب به خاندان رسالت داشته و در قصيده‌اى که در حسب حال خود سروده اشاره‏ٔ‏ صريح به اين امر مى‏‌‏کند‏:

‏... قرشى اصل و هاشمى نسبم کز هوايش برآمد اين شجرم

‏ با وجود اين امير حسن صوفى حنفى‌مذهب و از مريدان شيخ‌نظام‌الدّين اولياء است. تربيت اميرحسن در آخرهاى دوره‏ٔ‏ پادشاهان شمسيه و بلَبانيّه انجام گرفت و آن دوره‏‌‏اى بود که بر‏ اثر حمله‏ٔ‏ مغول گروه بزرگى از دانشمندان عالمان دين و صوفيان و اديبان و شاعران ايرانى‏‌‏نژاد به هندوستان پناهنده شدند و آن سرزمين را مرکز نشر زبان و فرهنگ و ادب ايرانى ساختند‏. در اين عهد که شمال هندوستان به‌وجود بزرگانى چون معين‌الدّين حسن‌سجزي، قطب‌الدّين بختيار کاکى اُوشي، شيخ‌نظام‌الدّين اولياء، قاضى محيى‌الدّين کاشاني، سراج‌الدّين سجزي، رفيع‌الدّين کازرونى و بسيارى ديگر از آنان مزين بود دو شاعر جليل‌القدر يعنى اميرحسن و اميرخسرو دهلوى پرورش يافتند. درباره

‏ٔ‏ بدايت دوستى اميرحسن با اميرخسرو و شيخ‏‌‏نظام‏‌‏الدّين ‏اولياء، مانند همه‏ٔ‏ صوفيه، داستان‏‌‏هائى نقل کرده‏‌‏اند اما مسلم است که گرايش امير حسن دهلوى به تصوف و به خدمت نظام‏‌‏الدّين اولياء در سن کهولت او يعنى حدود سال ‏۷۰۰‏ هـ انجام گرفت و بعيد نيست که اين گرايش و آشنائى بر اثر دوستى فيمابين حسن و خسرو صورت پذيرفته باشد.

‏ خدمت‌هاى دربارى حسن دهلوى مدتى پيش از آشنائى او با اميرخسرو آغاز شد اما بعد از آشنائى ديرگاه با يکديگر در اينگونه خدمت‌ها اشتراک داشتند؛ و چندگاهى در مُولتان در خدمت ملک‌محمد قاآن پسر غياث‌الدّين بَلَبَنْ، امير حسن سمت ”دوات‌داري“ شاهزاده و امير خسرو سمت ”مصحف‌داري“ او را داشت.

‏ اميرحسن در ديوان خود علاوه بر ملک محمد‌بن غياث‌الدّين، علاءالدّين محمدشاه‌ خَلَجى (‏۶۹۵-۷۱۵) ‏و جانشينانش (يعنى عمرشاه، مبارکشاه و خسروشاه) و سپس تُغْلَقْ‌شاه (‏۷۲۰-۷۲۵‏هـ) و فرزند او محمدشاه را مدح کرده است. حسن به سال ‏۷۳۷‏ يا ‏۷۳۸‏ درگذشت و نزديک دولت‌آباد به خاک سپرده شد و گويا در آن ناحيه به ”حسن شير“ شهرت يافت.

‏ مولانا ضياء بَرَنى در کتاب معروف خود تاريخ فيروزشاهى که به سال ‏۷۵۸‏ ختم کرده است خود را از دوستان و معاشران اميرخسرو و اميرحسن دهلوى شمرده و اميرحسن را به فراوانى نظم و نثر و روانى سخن ستوده است و مولانا سيدمحمد مبارک علوى در کتاب‌ سيرالاولياء در زمره‏ٔ‏ مريدان و اصحاب نظام‏‌‏الدّين اولياء نام حسن و شرحى از احوال امير حسن اشارت‏‌‏هائى شده است‏.

تصاویری از چند صفحه نخست فایل :

توجه فرمایید بدلیل تهیهی تصویر با نرم افزار های انگلیسی متن نمایش داده شده در تصاویر ممکن است دارای اشکالاتی باشد که در فایل اصلی این چنین نیستمطالب دیگر:
📖نقش امام علی در ایجاد دولت اسلامی از دیدگاه نهج البلاغه📖نقش نماز و نیایش در بهداشت روانی📖نقش نماز در رعایت حقوق فردی ، اجتماعی و خانوادگی📖موانع ارث در حقوق مدنی و فقه شیعی📖نقش آموزش در توسعه اقتصادی📖نظام حقوق زن در اسلام 📖يارانه – سوبسيد📖پاور پوینت پرسشنامه امیدواری اشنایدر 📖منتقم کرار 📖دانلود فایل پروژه قابل ویرایش و چاپ (word) درس آمار و مدل سازی سوم دبیرستان ( برسسی وضعیت کلاس سوم تجربی) / برای دانش آموزان سوم دبیرستان و ...📖راهنمای تنظیم مقاله برای نشریات📖آشنایی با فرآیند خشک کردن میوه📖کارتون آستریکس و راز معجون جادویی📖پاسخنامه آزمون الگو کد 691-جدید📖بررسی جرایم پزشکی 📖اصول استخراج معدنی - مکانیزم📖حذف FRP گوشی های LG با اندروید 6.0.1📖دانلود مقاله 45ص سفالگری 📖دانلود مقاله انواع خط📖دانلود مقاله اطلاعات اولیه فولاد 📖دانلود مقاله انرژی تجدید پذیر 2 📖دانلود مقاله آشنايي با نظريه معروف دکتر حسابي 3ص 📖دانلود مقاله ابوعلي سينا 12ص 📖دانلود مقاله دكتر محمد خوانساري 6ص 📖مدل سه بعدی گیت فروشگاه (تری دی اس مکس)